Azerbaycan Ermenistan Savaşı | Ateşkes Bozuldu 2012

reklam tarafından 4 sene önce yazıldı, 2.771 okunma kez görüntülendi ve hiç yorum yapılmadı.

Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki gerginlik silahlı çatışmalarla sürüyor.  Savaş olması durumunda benim merakla bekleyeceğim bir durum var. Türkiye’de “HEPİMİZ ERMENİYİZ” diye bir taraflarını yırtan Türk demekten utandığım vatandaşlar bu durumda “BİZ KARDEŞ KATİLİYİZ” diye mi bağıracaklar? Olayın aslına inersek; Azerbaycan askerlerinin dün 3 Ermenistan askerini öldürüp 6 askeri yaralamasının ardından, Ermenistan da bugün 5 Azeri askeri öldürerek karşılık verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, dün Kafkasya gezisinin ilk durağı olan Ermenistan’daydı. Linton’ın Ermenistan ziyareti öncesinde Ermenistan-Azerbaycan sınırından çatışma haberleri geldi.

Dün Ermenistan-Azerbaycan sınırı kuzeydoğu mevkiinde Azerbaycan tarafının ateşkes rejimini ihlal ederek, Ermenistan’ın Tavuş eyaleti Berdavan ve Çinar köyleri yönünde bulunan Ermeni savunma mevzilerine saldırı düzenlediği iddia edildi. Resmi açıklamalara göre 3 Ermeni askerinin hayatını kaybettiği ve 6 askerin yaralandığı bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Kafkasya’ya düzenlediği gezinin ilk durağı olan Ermenistan’a gelişinin hemen öncesinde gerçekleştirilen saldırıyı provokasyon olarak değerlendiren Ermenistanlı uzmanlar, bu ortamın hazırlanmasında uluslararası toplumun büyük pay sahibi olduğunu savundu. Askeri uzman Hraçya Petrosyan, “Azerbaycan, bu saldırılarla Ermenistan’ın sabrının taşıp saldırıya aynı şiddetle veya daha şiddetli şekilde karşılık vermesini bekliyor” dedi. Petrosyan, Ermenistan’ın karşılık vermesi durumunda Azerbaycan’ın uluslararası düzeyde büyük gürültü çıkarmayı hedeflediğini ifade etti. Azerbaycan’ın, Ermenistan’ı saldırgan ülke konumunda göstermeye yönelik planlarını sürdürmesinde uluslararası toplumu suçlayan Petrosyan, “Azerbaycan’a yönelik sert tedbirler alamıyor ya da tepki göstermek istemiyorlar” dedi.

Hraçya Petrosyan ″Biz bugün bir ikilemle karşı karşıyayız. Ya sabır göstereceğiz ya da tahriklerin kurbanı olacağız. Ne yazık ki sabır göstermenin bizden insani kayıplara sebep olduğu bir gerçek, ancak savaşın başlama olasılığını hesaba katarsak, yüzlerce hatta binlerce kurban verilecek. O durumda sonuçlar çok daha ağır olur″ sözleriyle bu saldırı karşısında yetkililere temkinli olma çağrısında bulundu.

Ermenistan karşılık verdi
Bugün ise Ermeni askerlerinin Gazah bölgesindeki Aşağı Eskipara köyüne saldırdıkları ve çıkan çatışmada Azerbaycan ordusunun 4 askerininöldüğü , 2 askerin de yaralandığı belirtildi. Ayrıca, bir başka askerin de Gazah bölgesinin tepelerindeki Ermeni mevkilerinden açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı Clinton konuyla ilgili açıklamasında, ”Yukarı Karabağ sorununun askeri yollarla çözümü söz konusu bile olamaz” diye konuştu. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edvard Nalbandyan ile bir araya gelen Clinton, ”Güç kullanılması sorunu çözemez, dolayısıyla da uygulamadan kaldırılmalıdır” diye konuştu.

Clinton’ın, Ermenistan temaslarını tamamladıktan sonra Gürcistan’a geçti. Clinton, Batum yönetiminin kışkırtmaları sonucu Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan savaş sonrasında bağımsızlıklarını ilan eden Abhazya ve Güney Osetya ile ilgili de konuştu ve bu bölgeleri Rus işgali altındaki topraklar olarak tanımladı. Clinton Gürcistan’ın NATO üyeliği konusunda da garanti vererek Kafkasya’da gerginliğin artacağının işaretini verdi.

Clinton’ın yarın Azerbaycan’a geçeceği belirtiliyor.

Benzer Yazılar
Yorumlar ( 0 )

Bu sitede yayınlanan yazılar kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz.Tüm hakları saklıdır.
Tema: Sipsi V2